O rasie

servalRasa Savannah powstała w USA poprzez skrzyżowanie kota domowego i dzikiego kota z Afryki – serwala. Koty te mają wyraźne cętki, które są zawsze czarne lub brązowe. Są też bardzo podobne do swoich przodków. Mają duże uszy, wyraźne policzki oraz wydłużony korpus i nogi. Koty te zostały uznane za odrębną rasę przez TICA oraz amerykańską organizację hodowlaną REFR.

Wygląd oraz charakter każdego osobnika zależy w głównej mierze od tego jaki procent genów odziedziczył po serwalu. Koty rasy Savannah przyjęło się kategoryzować według pokolenia (ang. generation) od dzikiego przodka i oznaczać liczbą poprzedzoną literą „F”. I tak dzieci serwala będą oznaczone F1, wnuki F2 itd. Pokolenia od F1 od F4 są hybrydami, w wielu krajach wymagane są specjalne pozwolenia do ich posiadania i obrotu.

savannah's earsKoty rasy Savannah mają bardzo przyjazne usposobienie, przywiązują się do człowieka, a nie miejsca, uwielbiają zabawę, są bardzo ciekawskie i szybko się uczą. Chętnie komunikują się z człowiekiem wydając charakterystyczne dźwięki, jak również reagują na swoje imię i proste komendy. Koty niezwykle inteligentne, chetnie uczą się sztuczek.